Parujące szyby -zmora każdego kierowcy

Każdy kierowca doskonale wie, jak ważna jest dobra widoczność, gdy prowadzimy pojazd. Zaparowane szyby stanowią ogromne niebezpieczeństwo, ponieważ utrudniają dostrzeżenie pieszego oraz innej przeszkody, która może od nas wymagać natychmiastowej reakcji. Tutaj liczą się ułamki sekund. Ale jak zareagować, gdy nic nie widać? Dlaczego parują szyby w samochodzie i jak sobie radzić z tym zjawiskiem? Warto poznać przyczyny parowania szyb, aby skutecznie zniwelować problem już w zarodku.

Zacznij od siebie

Parowanie to zjawisko naturalne, które powstaje w przypadku znacznej wilgotności powietrza oraz dużej różnicy pomiędzy temperaturą panującą we wnętrzu pojazdu, a temperaturą na powierzchni szyby. Tak naprawdę sami jesteśmy sobie winni, ponieważ wilgoć pochodzi głównie z naszego oddechu i oddechu osób, które nam towarzyszą podczas podróży. Tego czynnika jednak nie da się wyeliminować, więc lepiej skupić się na tym jak sobie radzić z tym dokuczliwym problemem.

Jeśli zmagamy się z parującymi szybami i szukamy źródła problemu, powinniśmy w pierwszej kolejności przeanalizować nasze zachowania i przyzwyczajenia podczas jazdy. Zjawisko parujących szyb pojawia się zwłaszcza zimą, ale jeśli jeździmy bez ogrzewania i nie przywiązujemy wagi do prawidłowo ustawionych nawiewów, to para na szybach nie powinna nas zaskakiwać. Pamiętajmy, że układ wentylacyjny w samochodzie ma ograniczone możliwości. Zaśnieżoną kurtkę i buty warto więc otrzepać przed wejściem do pojazdu, aby dodatkowo nie przyczyniać się do zwiększonej wilgotności. Warto również w okresie zimowym wymienić dywanowe wycieraczki i zastąpić je gumowymi, z których łatwiej usuniemy nadmiar wody. Zastosowanie się do powyższych wskazówek i zapewnienie odpowiedniego obiegu powietrza powinny zdziałać cuda.

A może to jakaś usterka?

Przeważnie przyczyną parujących szyb jest wadliwie działający układ wentylacyjny. Warto przyjrzeć się filtrowi kabinowemu. Jeśli dawno nie był wymieniany, z pewnością przyda się zakupić nowy, zwłaszcza, że nie jest to kosztowna inwestycja. Filtr przyjmuje z powietrza wszelkie zanieczyszczenia i pył. Jego pojemność jest jednak ograniczona. Jeśli zabrudzeń jest zbyt dużo, może nie spełniać swojej roli. Wówczas ciąg powietrza będzie zdecydowanie słabszy i tym samym w naszym pojeździe będzie panowała większa  wilgotność, a my w nieskończoność będziemy klnąć nad parującymi szybami. Przy standardowej częstotliwości użytkowania samochodu, filtr powinno się wymieniać raz w roku – na wiosnę. Wtedy warto również zlecić przegląd klimatyzacji.

Źródłem problemu może być także usterka nagrzewnicy. Jeśli działa ona zbyt słabo, wówczas nasza szyba nigdy nie osiągnie właściwej temperatury i cały czas będzie zaparowana. Problem ten pojawia się zwłaszcza zimą, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo niska. Warto wybrać się do profesjonalisty, który oceni pracę tego urządzenia. Niekoniecznie trzeba wymieniać całą nagrzewnicę. Może okazać się, że wadliwie działa tylko jeden jej element np. radiator.

Warto dbać o uszczelki

Przyczyna parowania szyb w samochodzie może być banalnie prosta. Samochodowe uszczelki pełnią tak samo ważną rolę, jak te które znajdują się w oknach naszych mieszkań – zapobiegają przedostawaniu się w wilgoci z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia. Jeśli nasze uszczelki w drzwiach i oknach samochodu są sparciałe, mogą mieć wpływ na parowanie szyb i należy pomyśleć o ich wymianie. Uszczelki w dobrym stanie są doskonałym uzupełnieniem sprawnego systemu wentylacyjnego i pozwolą nam cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą.

Czystość to podstawa

Jeśli walczymy z parującymi szybami, zadbajmy o ich czystość. Na zabrudzonej powierzchni łatwiej osiada wilgoć. Na rynku dostępne są również specjalne środki chemiczne, które oprócz właściwości czyszczących, zapobiegają parowaniu szyb, poprzez pozostawienie na ich powierzchni specjalnej powłoki ochronnej. Specjalistyczne produkty pozwolą nam również pozbyć się nadmiaru wilgoci z tapicerki auta. Dobrym rozwiązaniem są także pochłaniacze wilgoci – te dostępne w sklepach, jak i te domowe rozwiązanie. Świetnie sprawdzi się pudełko z solą, które oprócz nadmiaru wilgoci, usunie nieprzyjemne zapachy z wnętrza pojazdu. Możliwości jest wiele. Wystarczy spróbować, a przekonasz się, że problem parujących szyb zniknie na zawsze.

Add Comment