Klocki hamulcowe – jak wybrać najlepsze?

Jednym z najważniejszych elementów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy są klocki hamulcowe. Ich główną wadą jest to, że stosunkowo szybko należy je wymienić. Przyczyną jest ich duża eksploatacja podczas jazdy. Powinniśmy zatem dobierać je tak, aby posłużyły nam jak najdłużej oraz zapewniły odpowiedni stopień bezpieczeństwa.

Jakich klocków hamulcowych warto unikać?

Jeśli zastanawiamy się, jakie klocki hamulcowe wybrać, powinniśmy przede wszystkim przemyśleć dostępny budżet. Ten element układu hamulcowego jest produkowany przez wiele firm. Dostępne są zarówno oryginały, jak i zamienniki o nieco niższej cenie i jakości. Na rynku znajdziemy również wiele podróbek, w które nie warto inwestować, chociaż ceny są bardzo kuszące.

Warto zrezygnować z produktów, które nie oferują przy zakupie żadnej gwarancji. Już po niewielkim czasie eksploatacji, może okazać się, że takie klocki hamulcowe do niczego się nie nadają. Trzeba również zachować szczególną czujność, jeśli spotkamy się z typem sportowym. Chociaż może się wydawać, że jest to lepsza alternatywa, w rzeczywistości takie klocki dużo szybciej się zużywają, są mniej trwałe oraz odporne na temperatury oraz tarcie. Niemiło mogą zaskoczyć nas również głośne dźwięki oraz piski, jakie emitują podczas jazdy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klocków hamulcowych?

Rozważając nad tym, jakie klocki hamulcowe wybrać, należy w pierwszej kolejności skupić się na dostępnych rodzajach  tego elementu. Mamy do wyboru trzy opcje:

1. Klocki metaliczne

Tak jak wskazuje na to nazwa, klocki tego typu zawierają w składzie metal. Jest to nawet do 65% całości. To przekłada się na ich dużą trwałość oraz twardość. Jednak podczas gdy same klocki nie zużywają się szybko, to ich użytkowanie może prowadzić do zużycia tarczy hamulcowych. Jest to idealny wybór dla posiadaczy aut o dużej masie oraz pojazdów typu off-road.

2. Klocki ceramiczne

Są to obecnie najbardziej zaawansowane, jeśli chodzi o parametry techniczne, rozwiązanie. Zbudowane z włókien ceramicznych klocki są określane jako niezawodne w różnych warunkach. Oprócz tego są ciche i zapewniają komfortową jazdę. Przez to również ich cena jest dla wielu osób poza budżetem.

3. Klocki organiczne

W składzie tego typu klocków znajdują się przede wszystkim żywice węglowe. Ich głównymi zaletami są niska cena oraz brak hałasu podczas hamowania. Niestety klocki organiczne bardzo szybko się zużywają. Oprócz tego, że emitują dużą ilość pyłów, to przyczyniają się do osadzania ich na felgach i nadają nieestetyczny wygląd. Może to przeszkadzać wielu kierowcom, którzy dbają o czystość auta.

 

Add Comment