POLECAMY

Ceny paliw w Polsce - wykresy
REKLAMA

Tagi

Wszystko o chromowaniu

                                                                             Wszystko o chromowaniu

            W motoryzacji coraz częściej słyszymy o takim materiale jak chrom oraz o procesie chromowania. Na początek warto zaznajomić się z informacjami chemicznymi na temat chromu. Jest to metal reagujący na powietrzu z tlenem. Ulega on pasywacji i tworzy specjalną powłokę chroniącą powierzchnie metalowe przed korozją. Chrom używany jest do pokrywania stalowych elementów. Ze względu na swoje antykorozyjne właściwości chrom znajduje szerokie zastosowanie w motoryzacji.

 

            Dlaczego ludzie decydują się na chromowanie różnych elementów swoich pojazdów?

            Jak już wcześniej zostało wspomniane, chromowanie ma na celu ochronę stalowych elementów pojazdów (takich jak zderzaki, felgi, klamki, małe metalowe kołpaczki itp.) przed korozją. Ludzie decydują się również na chromowanie w celu poprawienia właściwości termicznych konkretnych elementów lub po prostu dla ozdoby. Wiele osób decydujących się na renowację decyduje się na pokrywanie chromem elementy aut zabytkowych, które są pokryte rdzawym nalotem.

 

            Na czym polega chromowanie?

            Najczęściej chromuje się przedmioty stalowe. Proces chromowania takich elementów przeprowadza się w temperaturze 900-1050 stopni Celsjusza. Taki proceder trwa zazwyczaj od 3 do 12 godzin i wykonuje się go w różnych ośrodkach kąpielowych, proszkowych lub gazowych. Jednym z najpopularniejszych rodzajów chromowania jest chromowanie elektrolityczne. Jest ono przeprowadzane w wannach, w których znajdują się sole chromu. Wanny wypełnione takimi roztworami podgrzewane są do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. W tak przygotowanych kontenerach zanurza się przedmioty przeznaczone do pokrycia chromem.

 

          


        Chromowanie plastiku

            Oprócz chromowania elementów stalowych, w Polsce coraz bardziej popularne stało się chromowanie plastiku i tworzyw sztucznych. Jest to proceder, który coraz częściej występuje w motoryzacji. Na terenie naszego kraju znajduje się wiele zakładów świadczących takie usługi. Zapraszamy właścicieli tych firm do rejestracji w naszym serwisie.

 

            Spraye i farby

            Na naszym rynku pojawiły się różnego rodzaju spraye oraz farby. Po ich użyciu przedmiot wygląda tak, jakby przeszedł proces chromowania, ale zazwyczaj takie specyfiki nie mają nic wspólnego z prawdziwym chromem, a co za tym idzie nie posiadają właściwości ochronnych, elementy popryskane takim sprayem jedynie wyglądają ładnie przez jakiś czas. Mimo wszystko wiele osób decyduje się na „chromowanie” za pomocą takich preparatów, najczęściej używają ich do upiększania elementów plastikowych, jednak taka powłoka z czasem robi się czarna i efekt z tego żaden, więc lepiej zrobić to w profesjonalnym zakładzie zajmującym się chromowaniem.

Polityka prywatności Ostatnia modyfikacja: 2019.03.26
Powered by Actualizer CMS & Heuristic